
Ägare av karensbolag riskerar tjänstebeskattning
Många fåmansföretagare har flyttat kapital från aktiva verksamheter till fristående bolag, så kallade karensbolag (även kallade kassabolag eller 5/25-bolag). Efter fem år har företagaren kunnat ta ut medel till en låg beskattning – 25 procent i stället för 58 procent.
I förra veckan avgjorde Regeringsrätten fem förhandsbesked som handlar om begreppet kvalificerade aktier och hur bestämmelsen ”samma eller likartad verksamhet” ska tolkas. Frågan är i vilka situationer en aktiv verksamhet i ett fåmansbolag ”smittar” så att aktier i ett annat aktiebolag blir kvalificerade.
Regeringsrätten gör samma bedömning som Skatterättsnämnden. Det innebär att aktierna i vissa bolag inte kommer att bli okvalificerade efter fem år. Orsaken är att aktierna smittas av den verksamhet ägaren eller närstående bedriver i ett annat bolag så länge han har kvar detta bolag.
Ett exempel som träffas av rättsfallen är ett generationsskifte där den tidigare ägaren skapat ett kassabolag med hjälp av likviditet i verksamhetsbolaget. Därefter har ägaren skänkt aktierna i verksamhetsbolaget till sina barn som ska fortsätta bedriva verksamheten.
Det är oklart om bestämmelserna kan kringgås genom att lägga in ett indirekt ägande för att undvika smitta. Regeringsrätten valde att inte behandla frågan om skatteflykt då de ansåg att förutsättningarna inte var helt klargjorda.
Vi har tidigare skrivit om Skatterättsnämndens förhandsbesked i nr 2/2009 av nyhetsbrevet Skatter.
Hur kan du utveckla ditt företag?
Ibland kan det vara svårt att se de möjligheter till utveckling och effektivisering som finns i företaget. Vi har lång erfarenhet av de utmaningar som du och ditt företag kan ställas inför – oavsett om det gäller revision, redovisning, skatt eller rådgivning.
Relaterade artiklar

Så mycket bättre tillsammans – revisorn är en del av ett team
Ensam är stark heter det som bekant, men det stämmer inte när det gäller en revisors arbete.
- revisor • 2011/09/13
- 3 min

Deklarationstips
Några tips inför bolagsdeklarationen för taxeringsåret 2011.
- deklaration • 2011/05/10
- 4 min

Aktiebolag – så undviker du riskerna
Är du på väg att starta eller ombilda till aktiebolag? Eller driver du redan ett mindre AB och har nu valt att fortsätta utan hjälp av en revisor. Oavsett vilken situation du befinner dig i så kan det vara bra att känna till vilka risker som kan uppkomma.
- aktiebolag • 2011/05/17
- 2 min
Välkommen till Drivkraft