
“Stick to your guns and don´t give up”
Barbara Bergström är kvinnan bakom Internationella engelska skolan. 2013 fick hon ta emot Entrepreneur Of The Years kategoripris Årets kvinnliga stjärnskott. En uppmaning från Barabara till andra entreprenörer är att hålla fast vid sina idéer och aldrig ge upp.
När Barbara började arbetade som lärare i Sverige såg hon många förbättringsområden. Med visionen att leda en skola där alla skulle bli sedda och få uppskattning för vad de gjorde startade hon 1993 Internationella Engelska Skolan i Sverige (IES). IES är i dag Sveriges största friskolegrupp på grundskolenivå i Sverige. De driver 23 skolor med över 15 000 elever.
Barbaras drivkraft är framförallt eleverna. Med värderingar som ordning och reda (”tough love”), höga akademiska förväntningar och en stor del av undervisning på engelska strävar hon efter att hjälpa eleverna att uppnå bra resultat och samtidigt växa som människor. Med sina rekryteringsbaser kan IES få tillgång till engagerade lärare från bland annat Kanada, USA och England. Att 65 000 elever står i kö till skolan är ett bevis på att Barbaras koncept fungerar. Affärsplanen för de närmaste åren är att växa med två till tre nya skolor årligen i Sverige och samtidigt ta steg framåt vad gäller internationell etablering.
Ort: Stockholm
Grundades: 1993
Omsättning: 1 300 mkr
Antal anställda: 1 500 st
Hur kan du utveckla ditt företag?
Ibland kan det vara svårt att se de möjligheter till utveckling och effektivisering som finns i företaget. Vi har lång erfarenhet av de utmaningar som du och ditt företag kan ställas inför – oavsett om det gäller revision, redovisning, skatt eller rådgivning.
Relaterade artiklar

Nytt nummer av Exceptional
I EY:s magasin Exceptional möter du entreprenörer från olika delar av världen som har en spännande historia att berätta. Oavsett hur långt de har kommit på sin entreprenörsresa står de inför samma utmaning – hur kan de stimulera tillväxten i sina företag?
- entreprenörer • 2015/02/04
- 3 min

Entreprenörernas 5 bästa tips
En del entreprenörer bygger snabbt upp framgångsrika verksamheter. Andra arbetar länge innan de når framgång. Varje år uppmärksammar vi entreprenörer genom att dela ut utmärkelsen EY Entrepreneur Of The Year. Här delar några tidigare vinnare med sig av sina bästa tips.
- Entrepreneur Of The Year • 2014/10/10
- 3 min

Man måste brinna för sin idé
Cathrine Edblad började yrkeskarriären som lärare. Egentligen drömde hon om att arbeta konstnärligt. Nu får hon utlopp för det i egna företaget Edblad. I januari utsågs hon till Årets kvinnliga stjärnskott i EY Entreprenur Of The Year.
- Entrepreneur Of The Year • 2015/04/28
- 5 min
Välkommen till Drivkraft