
“Stick to your guns and don´t give up”
Barbara Bergström är kvinnan bakom Internationella engelska skolan. 2013 fick hon ta emot Entrepreneur Of The Years kategoripris Årets kvinnliga stjärnskott. En uppmaning från Barabara till andra entreprenörer är att hålla fast vid sina idéer och aldrig ge upp.
När Barbara började arbetade som lärare i Sverige såg hon många förbättringsområden. Med visionen att leda en skola där alla skulle bli sedda och få uppskattning för vad de gjorde startade hon 1993 Internationella Engelska Skolan i Sverige (IES). IES är i dag Sveriges största friskolegrupp på grundskolenivå i Sverige. De driver 23 skolor med över 15 000 elever.
Barbaras drivkraft är framförallt eleverna. Med värderingar som ordning och reda (”tough love”), höga akademiska förväntningar och en stor del av undervisning på engelska strävar hon efter att hjälpa eleverna att uppnå bra resultat och samtidigt växa som människor. Med sina rekryteringsbaser kan IES få tillgång till engagerade lärare från bland annat Kanada, USA och England. Att 65 000 elever står i kö till skolan är ett bevis på att Barbaras koncept fungerar. Affärsplanen för de närmaste åren är att växa med två till tre nya skolor årligen i Sverige och samtidigt ta steg framåt vad gäller internationell etablering.
Ort: Stockholm
Grundades: 1993
Omsättning: 1 300 mkr
Antal anställda: 1 500 st
Hur kan du utveckla ditt företag?
Ibland kan det vara svårt att se de möjligheter till utveckling och effektivisering som finns i företaget. Vi har lång erfarenhet av de utmaningar som du och ditt företag kan ställas inför – oavsett om det gäller revision, redovisning, skatt eller rådgivning.
Relaterade artiklar

Vi söker 2021 års främsta entreprenör
Nu startar nomineringsperioden för EY Entrepreneur Of The Year 2021. Du kan nominera entreprenörer till och med den 31 augusti. Under november utses sex regionala vinnare, som i sin tur gör upp om den nationella titeln.
- Entrepreneur Of The Year • 2021/07/01
- 2 min

Här är entreprenörernas bästa tips
Varje år uppmärksammar EY entreprenörer genom utmärkelsen EY Entrepreneur Of The Year. Vinnarna kommer från olika branscher, men förenas av ett brinnande engagemang för sina företag. Här delar några tidigare vinnare med sig av sina bästa tips.
- Entrepreneur Of The Year • 2015/05/22
- 4 min

Här är årets finalister till EY Entrepreneur Of The Year
Under hösten har 60 entreprenörer tävlat om att bli sin regions främsta entreprenör. Jurygrupper runt om i Sverige har haft ett tufft arbete med att utse vinnare. Nu är alla regionfinaler avklarade och 24 finalister kommer att mötas i en nationell final.
- Entrepreneur Of The Year • 2014/12/16
- 2 min
Välkommen till Drivkraft